Bartha György és Borkuti László önkormányzati képviselő urak adományából, a Miskolc Város Kultúrájáért Közalapítvány támogatásával jelent meg Kóczi Rozália írónő “Előadások” című könyve.

A könyvbemutató 2021.09.08-án volt a miskolci Petőfi Sándor Könyvtárban.

Az írónő így ír könyvéről:

Kóczi Rozália: Előadások című kötete

 

Napjainkban – amikor az élethosszig tartó tanulás időszakát éljük, különösen fontos, hogy nyitottak legyünk a tudásra, az új információkra. Az ismeretek terjesztésének fontosságát már 1791-ben, a felvilágosodás korában vázolta Bessenyei György, a tudományos ismeretterjesztés pedig a XX. század második felében élte virágkorát, amikor a nyomtatott sajtón (Élet és Tudomány, National Geographic) és a televízión keresztül (Öveges professzor előadásai, a Delta című tudományos híradó ) igyekeztek egy tartalmi szintre állítani a  „laikus” és a „hivatalos” oldalt.

 Előadások című kötetemben az ismeretterjesztés nagy elődeinek nyomdokába szegődök, és az oktatási intézményekben, szépkorúak otthonaiban, büntetésvégrehajtó intézményekben megtartott előadásaim egy részének csokorba foglalásával kívánok hozzájárulni ehhez a nemes tevékenységhez.

Az ismeretterjesztés nagy elődeiről szólva- Than Károly kémikustól Bay Zoltán fizikusig Sütő András írón keresztül- megállapítom, hogy a nagy tudósok kutatók amellett, hogy tudományterületük kiváló művelői voltak, munkájuk eredményét eljuttatták a nem szakmabeliekhez is, így bevonzották őket a tudomány, kultúra és művészet bűvkörébe.

Előadásaim mottójául Kányádi Sándor erdélyi magyar költő gondolatát választottam:

„Aki mégért

S megértet,

Egy népet

 megéltet.”

Ezek a sorok ugyanis magukba foglalják a Tudományos Ismeretterjesztő Társulat mindenkori feladatát: aki a tudomány birtokában van, megszerezte azt, vagy új találmánnyal gazdagította a világot, annak kötelessége a tudás közkinccsé tétele, mert az a világ jobb megértésére nevel.

Előadásaimat a tudomány, ember és társadalom, nyelv és társadalom, kultúra, nemzeti szimbólumok, ünnepkörök, irodalom és művészet témákban rendeztem kötetbe.

A következő előadások írott változatai olvashatók a kötetben:

Az ismeretterjesztés nagy elődei

A víz világnapja

Nemzeti szimbólumaink

A Jó és a Rossz harca az igaz emberért

Jog, igazság, erkölcs

Államalapításunk ünnepe

Az aradi vértanúk emléknapja

Száz éve történt: az I. világháború kitörése, a szarajevói merénylet

Nemzeti Összetartozás Napja

Az ünnep

Luther és a reformáció

Magyar szóban magyar múlt

Az eltávozottak kultusza a civilizációkban

A kultúra megtartó ereje

Emberi közlésformák régen és ma

A költészet csodája

A költészet napja

Határok nélküli irodalom

Különbözőek az előadások témái, de valamennyit a hagyomány, érték, kultúra, összetartozás gondolata hatja át.

 

Ezek az előadások, – mint ahogy Kányádi Sándor sorai Erdélyben a magyarság megmaradásának zálogává váltak, – úgy az ebben a kötetben szereplő előadások is a közösség építését, megmaradását, a szó lélektől lélekig való eljutását, a megértést és a megértetést kívánják szolgálni.

 Ezért ajánlom Előadások című kötetemet általános és középiskolás diákoknak, tanáraiknak, egyetemistáknak, és az összetartozás jegyében mindenkinek, aki többet szeretne tudni a magyar tudományról, művészetről,kultúráról.

 

A szerzőről a folytatásban olvahatnak:

 

Dr. Kóczi Rozália vagyok, magyar-orosz-német szakos nyugdíjas középiskolai tanár. Hű maradtam az érettségi meghívónkon szereplő idézethez:

„Tanulj, taníts s a tudomány

Hős magvetője légy!”

(Tompa Mihály)

Tanítottam pályám kezdetén általános iskolában, majd pedagógia pályám két meghatározó helyszíne az akkori, mára már megszűnt Gábor Áron Kohó-és Öntőipari Szakközépiskola, és a jelenleg is működő és virágzó  Lévay József Református Gimnázium és Diákotthon volt. Orosz nyelvre, német nyelvre, magyar nyelv-és irodalomra oktattam a diákokat, szinte minden szinten. Magyar nyelvünket külföldieknek a Langwest és a Windsor Nyelviskolákban idegen nyelvként is oktathattam, illetve jelenleg is oktathatom.

Az akkori GáborÁron Kohó és Öntőipari Szakközépiskolában szívesen emlékezem vissza a Regionális Irodalomtanítási Kísérletre,- amiben Zimonyi Zoltán irodalomtörténész vezetésével, amiben dr. Porkoláb Albert és Tóth Bertalan+ kollégákkal részt vehettem.

A Lévay József Református Gimnázium és Diákotthonban pedig nemzetközi projekteket vezettem a Comenius Nemzetközi Együttműködési Projektben keretében, ahol a diákok megtanulhatták önérvényesítésük fejlesztését, javíthatták nyelvtudásukat.

Oktattam a magyar nyelv és irodalmat, a német és orosz nyelveket, munkaközösség-vezetőként irányítottam és szerveztem a szakmai munkát.

Írásaim jelentek meg korábbam a Déli Hírlapban, az Észak-Magyarországban. az Idegen nyelvek tanításában, a Napjainkban, a Sárospataki Református Lapokban, az Én mesém  kötetben, az Irodalmi Rádió antológiáiban, a Szárnypróbálgatók című kötekekben, ahol bronz, majd arany fokozattal minősítette novelláimat a szakmai zsűri.

2018-ban önálló kötettel jelentkeztem, Vasrózsa címmel, a miskolci Bíbor Kiadó gondozásában,

és most,

2021-ben az Előadások című kötettel, a Holnap Magazin kiadásában.

 

Gratulálunk az írónőnek! Munkájához kívánunk jó kedvet és kiváló egészséget!